Governor Pence Makes Appointments to Various Boards and Commissions

first_imgFacebookTwitterCopy LinkEmailShare Indianapolis – Governor Mike Pence Recently Made Appointments To Various Boards and Commissions.Indiana University Board of TrusteesJim Morris [Marion County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019Indiana Land Resources CouncilDavid C. Kovich [Tippecanoe County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020Indiana Pesticide Review BoardRobert E. Andrews [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020John A. Bacone [Marion County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020Stephen A. Dlugosz [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Timothy J. Gibb [Tippecanoe County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Julia T. Hogan [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Michael L. Titus [Carroll County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Indiana Board of Registration for Architects & Landscape ArchitectsHal E. Kovert [Clark County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Debra L. Schmucker [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Les H. Smith [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Dale E. Stickel [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Daniel L. Weinheimer [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Indiana School for the Deaf BoardLucille L. Witte [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Emergency Medical Services CommissionJane Craigin [Warren County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Indiana Gaming CommissionSusan Williams [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Mental Health Quality Advisory CommitteeDr. Aimee E. Patel [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through June 30, 2018State Museum & Historic Sites Corporation Board of TrusteesMyra J. Borshoff [Morgan County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019Elizabeth I. Witte [Warrick County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019Indiana Optometry BoardDr. Carl R. Golightly [LaPorte County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Dr. James E. Hunter [Johnson County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Dr. Douglas C. Morrow [DeKalb County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Dr. Natalie J. Olinger-Stine [Bartholomew County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019State Psychology BoardDr. Sharon L. Bowman [Delaware County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019Real Estate CommissionSahara L. Williams [Marion County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020Indiana Standardbred Advisory BoardPammela M. Cross [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Tim A. Graber [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Byron R. Hooley [Allen County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Faron D. Parr [Jay County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Dwayne L. Rhule [Madison County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019State Workforce Innovation CouncilTory Flynn [Marion County], appointed to serve a two-year term through April 1, 2018Vincennes University Board of TrusteesScott Brand [Hamilton County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019Michael J. Sievers [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Indiana 15 Regional Planning CommissionStephen R. Bartels [Crawford County], reappointed to serve a one-year term through December 31, 2016Athletic Trainers Certification BoardScott E. Lawrence [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Larry J. Leverenz [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Jennifer L. VanSickle [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Behavioral Health & Human Services Licensing BoardGeorge B. Brenner, LCSW, LMFT, LCAC [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Boiler and Pressure Vessel Rules BoardGregory J. Daeger [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Earl V. Harlow [Norris City, IL], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Sheldon Light [Allen County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Steven M. Renner [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020Indiana State Historical Records Advisory BoardWesley W. Wilson [Putnam County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Law Enforcement Training BoardMichael A. Diekhoff [Monroe County], appointed to complete an unexpired four-year term through April 30, 2018Occupational Safety Standards CommissionMark J. Steinhofer [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019Indiana Plumbing CommissionWilliam J. Ciriello, Jr. [Marion County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019Eric J. Ott [Cass County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019Indiana Political Subdivision Risk Management CommissionJerry L. Stanner [LaGrange County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Regional Works CouncilsSamuel S. Snideman [Marion County], appointed serve Region 6 for a two-year term through April 1, 2018State Board of Registration for Land SurveyorsMichael L. DeBoy [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Jason R. Henderson [Tipton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020Ross O. Holloway [Morgan County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Gary R. Kent [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Douglas K. Lechner [Johnson County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020Standardbred Breed Development Advisory CommitteeScott F. Snyder [Hamilton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020Statewide 911 BoardMatthew T. Kelley [Hamilton County], appointed serve a three-year term through April 19, 2019last_img

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *